a jövő archívumainak nincs más esélye, mint levonulni a föld alá.

* * *

2011. március 28., hétfő

Máltát látni és meghalni / Pulp / Mike Hodges / 1972 / HUNsub

http://www.imdb.com/title/tt0069134/

Mielőtt lett volna "Ponyvaregény" - volt "Ponyva". A magyarul (német mintára) "Máltát látni és meghalni" címen ismert és elég nehezen beszerezhető film létrejöttének oka a "Kapjátok el Cartert" (Get Carter, 1970) sikere. Mike Hodges az új hullám utáni brit gengszerfilmnek (melynek olyan szép képviselői vannak, mint a Hosszú nagypéntek, a Mona Lisa vagy a Kray testvérek) irányadó figurája volt. Amikor a film noir mint korszakos esztétikai kódrendszer kihúnyt, annak brutális, amorális és tragikus világképét olyan "kemény iskolás" filmek hordozták tovább, melyek közül kiemelkedik a Point Blank (1967), legnevesebb képviselői pedig Hodgeson kívül Don Siegel, John Flynn, John Meckenzie vagy az olasz B-filmes, Fernando di Leo, milánói trilógiájával - kései letéteményese Kitano Takeshi. Ezek a filmek nem bűnügyi filmek, a bűnözés világa az univerzum kegyetlen működésének allegóriája, megvilágítandó egzisztenciális problémákat és örök emberi drámákat. Hodges kipróbálta magát Amerikában is: Az utolsó ember (The Terminal Man; szvsz téves magyar címe Az átprogramozott ember) című Crichton-adaptációból, az Ómen 2-ből (ahonnan kirúgták) vagy a trash-sci-fi Flash Gordonból kihozta, amit ki lehetett. Legfontosabb filmjei azonban a Get Carter! és a Krupié (1998), melyek a műfajban egyedülálló hangot képviselnek személyes hangvételükkel és összetett-öntükröző narratívájukkal, szimbolikájukkal.

A "Ponyva" kisebb kikapcsolódást jelent a Get Carter! sötét tónusai után mind a rendező, mind a főszereplő számára. Michael Caine ezúttal egy élveteg ponyvaírót alakít, akit egy kilétét titkoló idős életművész millárdos megbíz életrajzának megírásával. A munka hősünket utazásra kényszeríti, melynek közben egyre inkább egy saját maga által írt kulisszahasogató krimiben találja magát, egyre kevésbé képesen megkülönböztetni magát hősétől; akárcsak később a Krupié Clive Owen által alakított főhőse. King, a ponyvaíró kedélyesen csetlik-botlik az események sűrűjében, az abszurd fordulatokat maró akasztófahumorral kommentálja - mikor egy holttestet talál szállodai szobájában, így szól: "Biztos kései ébresztőt kért, egészen az Ítélet napjára." A film egyik előfutára annak az ízig-vérig posztmodern filmtípusnak, melynek legnagyobb kortárs mestere Quentin Tarantino: ahol semmi sem valóságosnak mutatja magát, hanem meglévő sablonszerű motívumok karikatúrája, a film élvezete pedig a benne feltáruló utalásrendszer megfejtése által lehetséges - vagyis sosem a viccen nevetünk, hanem azon, ahogy annak számát bemondják. A film legnagyobb hibája talán éppen ez, minden poén lecsapása még a szándékoltnál is súlytalanabbá teszi a cselekményt; még Rejtő Jenőnek is talán csak a Piszkos Fred, a kapitányban sikerült ilyen mérvű geg-sűrűséget produkálnia. E minőségében a film egy néhol csiszolatlan, néhol túl-túlfinomított drágakő; ami jelenlegi ismertségénél mindenképpen jobb helyet érdemel a film történetében.

Akárcsak a Carterben, itt is Michael Caine viszi a filmet könnyed és játékos alakításával. Partnerei közé tartozik a B-kategóriás amerikai jellemszínész, Lionel Stander, akinek legnagyobb szerepe talán Polanski zsákutcájában volt, és pályája vége felé olasz filmeket (Leone, Fulci, di Leo) dobott fel jelenlétével; Lizabeth Scott, a Világ Második Számú Lauren Bacall-Imitátora, utolsó filmszerepében; a mindig megbízható rosszfiú, Al Lettieri (Peckinpah: Szökésben); vagy a brit noir-mozi egyik jellegzetes figurája, Dennis Price, szintén hattyúdalát hozva. A néhai filmsztár szerepében az idős Mickey Rooney látható, egyik utolsó figyelemreméltó szerepében. Futottak még: a neves és színészként is karakteres szobrász, Amerigo Tot is felbukkan, akárcsak a Satyriconban vagy a Keresztapa 2-ben; a film végén feltűnő Humphrey Bogart-imitátor nyomozó pedig, akárki is legyen, egymagában jól mutatja a film következetes törekvését arra, hogy rekeszizmainkat egy pillanatra se hagyja munka nélkül.

A filmben rengeteg utalás található mai magyar nézők számára talán nem egyértelmű dolgokra; néhány példa:

Boswell = James Boswell, Samuel Johnson politikus-író-polihisztor életrajzírója, akinek neve köznevesülve a híres személyesket kísérő monográfusokra utal

A fiúk városa = Boy's Town, 1938, amerikai film Spencer Tracyvel és a gyerek Mickey Rooney-val, elsősorban Rooney miatt lesz megidézve (Tracy egy elhagyott gyerekek jogaiért küzdő papot alakít)

Frank Harris = kalandos életű és pajzán amerikai bestselleríró a század elején

Ross MacDonald = amerikai krimiíró, állandó figurája Lew Archer; eredeti neve Kenneth Millar, rá utal Miller figurája a filmben

Buck Jones = amerikai filmsztár a század első felében, állandó sorozata volt a Lone Ranger

Rocky Marciano = amerikai profi ökölvívó volt az ötvenes években

Preston Gilbert = figurája elsősorban James Cagney-re utal, amennyiben klasszikus Warner-gengszterfilmek meghatározó figurája volt, filmjeinek címe, mint pl. Az angyalok nem halnak meg egyértelmű kifigurázásai Cagney-filmeknek (Angels with Dirty Faces), anyjához való kötődése szintén (White Heat); maffiakapcsolataival utal többek között Frank Sinatrára is, akárcsak Johnny Fontane figurája a Keresztapában (a regényben, a filmben nem jut neki szerep)
(etc.)

A magyar fordítás új és hiánypótló, ámbár a filmben előforduló rengeteg szóviccnek csak töredékét képes visszaadni. Például (emlékezetből): "Being a princess must be a fairy tale." - "On the contrary, the prince is very much a hetero." Nem beszélve a film mottójaként felfogható sorról: pépből vétettünk, péppé leszünk. A felirat megtalálható az opensubtitles.org-on és a podnapisi.net-en is.

színes, angolul beszélő angol krimi-paródia, magyar és angol felirattal,
95 perc, 1972

írta és rendezte / written and directed by: Mike Hodges
fényképezte / cinematography: Ousama Rawi
vágó / editing: John Glen
zene / original music: George Martin
díszlet / art direction: Darrell Lass és Patrick Downing
jelmez / costume: Gitt Magrini

szereplők / starring:

Michael Caine (Mickey King)
Mickey Rooney (Preston Gilbert)
Lionel Stander (Ben Dinuccio)
Lizabeth Scott (Betty Cippola hercegnő)
Nadia Cassini (Liz Adams)
Dennis Price (a Titokzatos Angol)
Al Lettieri (Miller)
Leopoldo Trieste (Marcovic, a Kiadó)
Amerigo Tot (a Partizán)

[1972] Pulp (Mike Hodges)
Videó információk:
Méret / File size: 1,14 GB
Hossz / Duration: 1:35:45
Típus / Codec type: AVI (XviD - XviD project)
Felbontás / Resolution: 640 x 360 pixel
Bitráta / Bitrate: 1 508 Kbps
Képkockák száma/mp / FPS: 23.976
Oldalarány / Aspect ratio: 16/9

Audió információk:
Audiósávok száma / Audio tracks: 1
Audiosáv #1 adatai:
Audiósáv típusa / Audio type: AC3 (AC3)
Csatornák száma / Channels: 2
Bitráta / Bitrate: 192 Kbps CBR
Mintavételezési frekvencia: 48.0 KHz



















http://www.mediafire.com/?95k19f0es9jeybd
http://www.mediafire.com/?2iw6b1nd0r1agrg
http://www.mediafire.com/?7duw77unx9vahoa
http://www.mediafire.com/?pdk1g4b9n4hg1b8
http://www.mediafire.com/?wlgv6206dn0jyh8
http://www.mediafire.com/?2l2w1zvgeq212sf
http://www.mediafire.com/?gtkdrq3he7wnjxo
http://www.mediafire.com/?l61nxt2cu2twr5i
http://www.mediafire.com/?imbbdi39acjwd06
http://www.mediafire.com/?bzp13aod7d18ryw
http://www.mediafire.com/?w6ko7yo8f3vpme1
http://www.mediafire.com/?9ld6r7174pd8d7d
http://www.mediafire.com/?7k1pko5vf244n9i


*


A gyanúsított / Suspect / 1987

http://www.imdb.com/title/tt0094082/

A tárgyalótermi dráma olyan műfaj (legnagyobb képviselői talán a Ne bántsd a feketerigót, a 12 dühös ember vagy az Ítélet Nürnbergben), melynek gyökerei a harmincas évekig, Frank Capra fénykoráig (Mr. Smith Goes to Washington; State of the Union) nyúlnak vissza. A műfajt csak az értheti, aki a demokratikus jogállamot tekinti a társadalmi lét magától értetődő keretének. Ahogy a western a politikai közösség egyén és társadalom viszonyának archetipikus képeit, úgy a tárgyalótermi dráma lényege szerint analitikusan viszonyul a negatív értelemben felfogott szabadsághoz. Valaki szabadságának elvesztése előtt áll, és a kiindulóhelyzetben ez szükségképpen a szimbolikusan leggyengébb fél, akinek esetét azonban fel kell dolgozza a "demokrácia" klasszikus drámája, melynek alanyai az igazság keresése iránt elkötelezett polgárok, hogy a végén a katarzisban megszülessen a pozitív értelemben vett szabadság. Ebben a kissé eltűnt (ámbár nem túl átütő erejű) darabban Cher - egy kevéssé ismert szerepében - játsza a egy rablógyilkossággal vádolt aszociális hajléktalan kirendelt védőjét, akiről - mármint védencéről - hamarosan az is kiderül, hogy süketnéma. A rendezői székben a nemrég elhunyt biztos kezű kismester, Peter Yates (Bullitt, Az öltöztető).

http://www.moviescreenshots.blogspot.com/2006/09/suspect-1987.html

színes, angolul beszélő amerikai bírósági dráma,
120 perc, 1987

rendezte / directed by: Peter Yates
írta / screenplay: Eric Roth
zene / music: Michael Kamen
fényképezte / cinematography: Billy Williams
vágó / editing: Ray Lovejoy
díszlet / production desing: Stuart Wurtzel
jelmez / costume design: Rita Ryack

szereplők / starring:

Cher (Kathleen Riley, kirendelt védő)
Dennis Quaid (Eddie Sanger, esküdt)
Liam Neeson (Carl Wayne Anderson, vádlott)
John Mahoney (Matthew Bishop Helms, bíró)
Joe Mantegna (Charlie Stella, a vád képviselője)
Philip Bosco (Paul Gray)

Informations by PirateClub MediaInfo v1.1

[1987] Suspect (Peter Yates)
Videó információk:
Méret / File size: 720,29 MB
Hossz / Duration: 2:00:52
Típus / Codec type: AVI (XviD - XviD project)
Felbontás / Resolution: 512 x 384 pixel
Bitráta / Bitrate: 708 Kbps
Képkockák száma/mp / FPS: 23.976
Oldalarány / Aspect ratio: 4/3

Audió információk:
Audiósávok száma / Audio tracks: 1
Audiosáv #1 adatai:
Audiósáv típusa / Audio type: MPA1L3 (MPEG-1 Audio layer 3)
Csatornák száma / Channels: 2
Bitráta / Bitrate: 112 Kbps VBR
Mintavételezési frekvencia: 48.0 KHz











http://www.mediafire.com/?q80o62m6a0p4vj3
http://www.mediafire.com/?89dnx7ku07976u8
http://www.mediafire.com/?c2ahw2wr5x1p5hc
http://www.mediafire.com/?i7wx48mo8mwrjdy
http://www.mediafire.com/?15judii9bb9xdu9
http://www.mediafire.com/?z18r7d9dzble9dq
http://www.mediafire.com/?85jvwd1lbjfxner
http://www.mediafire.com/?8h0q5u66r815pki

*



2011. március 25., péntek

Norman McLaren gyűjtemény/collection 1#


Norman McLaren Skóciában született és belsőépítészetet tanult. A dokumentarizmus legendás úttörőjének, John Griersonnak egyik asszisztenseként a harmincas években elhagyta Angliát és Kanadában telepedett le, ahol igen gazdag filmes életművet hozott létre a Kanadai Nemzeti Filmbizottság égisze alatt. McLaren úttörője az absztrakt animációs filmeknek, a stop motion technikának és a filmszalagra való közvetlen festésnek, mely technikát rajta kívül hajdani munkatársa Grierson keze alatt, Len Lye és később Stan Brakhage fejlesztett tökélyre. McLaren életműve rendkívül ezoterikus, miközben pályatársai háborús propagandafilmeket árasztottak magukból, az ő tekercsein pöttyök és csíkok játszottak egymással avantgarde zenei kíséretre, vagy éppen egy stilizált tyúk ugrabugrált a vásznon. A századelő formalista érdeklődése finom iróniával társul. Leghíresebb filmje a rövidfilm kategóriában Oscar-díjra ítélt Szomszédok (1952), mely úttörő módon vegyíti az élőszereplős játékfilmet a stop motion animációval. Külön figyelmet érdemel eklektikus zenei ízlése. Reprezentatív Norman McLaren gyűjteményünk első darabja.

"Norman McLaren was one of the most significant abstract filmmakers of the British inter-war period. Born in 1914 in Stirling, Scotland, he entered the Glasgow School of Fine Arts in 1932, where he became interested in film and joined the School's Kine Society. His earliest extant film, Seven Till Five (1933), a "day in the life of an art school", was clearly influenced by Eisenstein and displays a strongly formalist attitude."
= BFI Screen Online

http://torzmerev.blogspot.com/2006/10/court-metrage-synchromy-norman-mclaren.html

Pack 1#

• Scherzo / Norman McLaren / 1939
• Boogie-Doodle / Norman McLaren / 1940
• Kísérteties játék / Spook Sport / Norman McLaren & Mary Allen Bute / 1940
• Csillagok és stráfok / Stars and Stripes / Norman McLaren / 1940
• "C’est l’aviron" / Norman McLaren / 1943
• Távozz, buta aggodalom! - Szín-capriccio / Begone Dull Care / Norman McLaren & Evelyn Lambart / 1949
• Egy álom / A Phantasy / Norman McLaren / 1952
• Pislogó / Blinkity Blank / Norman McLaren / 1955
• Szék-mese / A Chairy Tale / Norman McLaren / 1957
• A feketerigó / La Merle / Norman McLaren / 1958
• New York-i neonreklámok / New York Lightboard Record / Norman McLaren / 1961
• Párhuzamos vonalak / Lines Horizontal / Norman McLaren & Evelyn Lambart / 1962
• Kánon / Canon / Norman McLaren / 1964
• Mozaik / Mosaic / Norman McLaren / 1965
• Tükörjáték / Pas de deux / Norman McLaren / 1967
• Szinkrómia / Synchromy / Norman McLaren / 1971
• Animáció 5# / Animated Motion #5 / Norman McLaren / 1978
• Narcissus / Norman McLaren / 1983















http://www.mediafire.com/?c633ncfo63z3xd6
http://www.mediafire.com/?pyhx7eldyy28o1e
http://www.mediafire.com/?8anw4j3yu14bd3d
http://www.mediafire.com/?acv6h83fgrlj497
http://www.mediafire.com/?g58hdvh1zp5omla
http://www.mediafire.com/?5p446n3s5bb8um0
http://www.mediafire.com/?vyxnv92fcr4u9jc
http://www.mediafire.com/?x4s2lll8rbmiolb
http://www.mediafire.com/?w9n99iq2g091zkz
http://www.mediafire.com/?053vxcxw98i9icy
http://www.mediafire.com/?xz8m35xyfnn84lb
http://www.mediafire.com/?qzo3kvthpdwdkf1
http://www.mediafire.com/?2da3arkhdv4n8ra
http://www.mediafire.com/?131366cth2am3a1
http://www.mediafire.com/?ihrayh5fanytyb6
http://www.mediafire.com/?meypcimsj5yocrs
http://www.mediafire.com/?92p7apfbh4elvni
http://www.mediafire.com/?436jh15hbkgmo6s
http://www.mediafire.com/?9wz420z2onfb2cb
http://www.mediafire.com/?ks7h6w9ey9vwd87
http://www.mediafire.com/?p3qa39h0w8p789f
http://www.mediafire.com/?ep9bxv3cjd3xoi7
http://www.mediafire.com/?dot0dmflijt3yrz
http://www.mediafire.com/?tbxbbfxenm2bww7
http://www.mediafire.com/?93uqvm5585n1mlw


*


2011. március 23., szerda

Angyalpor / Endzseru daszuto / Sogo Ishii / 1994 / ENGsub, HUNsub


http://www.imdb.com/title/tt0109733/

Angyalpor - avagy fenciklidin (PCP), elterjedt hallucinogén hatású nyugtató.
Dr. Szuma Szatszukó, a valaha tehetségesnek indult fiatal pszichiáternő a rendőrség sorozatgyilkosok profilját elemző szakértője, akinek ismét bizonyítania kell egy minden eddiginél rejtélyesebb ügyben. Minél jobban belemerül azonban, annál jobban érinti az személyiségét és annál inkább múltjával és jelenével való szembenézésre kényszeríti.

Ishii Szogo tíz év hiátus után tért vissza ezzel a munkájával a játékfilmezéshez, hogy egy a korábbiakhoz képest sokkal érettebb és gondolatibb filmet készítsen, ahol a szigorúan vett műfaji jegyek csupán ürügyet szolgáltatnak egy kortárs filozófiai áramlatok ihlette stilizált és atmoszférikus mozgóképes elmélkedéshez. Meggyőződésem szerint az utóbbi húsz év egyik legfontosabb filmje.

"In fact, the serial killer premise of Angel Dust is merely a motive for a sublime exercise in mood and atmosphere. Ishii does an admirable job in getting the viewer into a state of mind which, paradoxically, is at once unsettling and oddly comforting. His approach is reminiscent of Kiyoshi Kurosawa's Cure, which it predates by three years. Ishii uses every element at his disposal to influence the mind and emotions of the audience: editing (cross cutting, jump cutting, deliberate pacing), composition and camera movement (studied and distant), lighting (cold and harsh fluorescent lights), sound, and above all production design. The latter point is especially of interest, as it combines and contrasts man-made geometric shapes with the flowing lines of nature, only to arrive at the suggestion that they don't stem from different worlds at all - the triangular image of Mount Fuji being the ultimate combination of the two."
=Tom Mes: Angel Dust


színes, japánul beszélő japán thriller, angol és magyar felirattal,
117 perc, 1994

rendezte / directed by: Sogo Ishii (Ishii Szogo)
írta / written by: Yorozu Ikuta, Sogo Ishii
zene / music: Hiroyuki Onogawa (és játsza a Mach 1.67)
fényképezte / cinematography: Norimichi Kasamatsu
vágó / editing: Sogo Ishii, Hiroshi Matsuo

szereplők / starring:

Kaho Minami (Szuma Szetszuko)
Takeshi Wakamatsu (Aku Rei)
Etsushi Toyokawa (Tomó)
Ryoko Takizawa (Takei Juki)

[1994] Enjeru dasuto (Sogo Ishii) CD1 / CD2
Videó információk:
Méret / File(s) size: 703,13 MB / 694,63 MB
Hossz / Duration: 0:56:06 / 1:01:00
Típus / Codec type: AVI (DivX 5 - )
Felbontás / Resolution: 640 x 368 pixel
Bitráta / Bitrate: 1 588 Kbps / 1 428 Kbps
Képkockák száma/mp / FPS: 29.970
Oldalarány / Aspect ratio: 16/9

Audió információk:
Audiósávok száma / Audio tracks: 1
Audiosáv #1 adatai:
Audiósáv típusa / Audio type: MPA1L3 (MPEG-1 Audio layer 3)
Csatornák száma / Channels: 2
Bitráta / Bitrate: 160 Kbps CBR
Mintavételezési frekvencia: 44.1 KHz

















http://www.mediafire.com/?codjvcbe3l34gkp
http://www.mediafire.com/?sd3z3bs40wmn931
http://www.mediafire.com/?z77272kv7tf7rk5
http://www.mediafire.com/?omtl7dgyjabqe7x
http://www.mediafire.com/?di8h5xi3cilp27p
http://www.mediafire.com/?ydeotbyr39yy1ey
http://www.mediafire.com/?ngasxbg034yfw9m
http://www.mediafire.com/?oik312g6clt0503
http://www.mediafire.com/?2z226c1o63f4x3w
http://www.mediafire.com/?q0s3yz3o0aaakho
http://www.mediafire.com/?3ziprcvl6fgflzi
http://www.mediafire.com/?5bl8qlwe4mae8jo
http://www.mediafire.com/?n5djkdfbyg00fha
http://www.mediafire.com/?1g2qp7u0n7c8o1r
http://www.mediafire.com/?tl5yyrx1ifmf6q5

*


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...